16 Mayıs 2012 Çarşamba

...............


......... aradan bir 8 gün daha geçti. Çarşamba günüydü Cihan beye randevum'a kızım ile birlikte gittik. Ben hala kötü bir şey olmayacak düşüncesinde olduğum için randevu sonrasında kalan zamanda Beril ile vakit geçirecektim. Muayene odasına girdik. Öncelikle anlatmamı istedi. Nasıl keşfettiğimi, antibiyotik tedavisini, sonrasında küçülmediğini ve laktasyon (emzirme) döneminde olduğumu, oğlumun 6 aylık olduğunu, kızımı 1 yıl emzirdiğimi söyledim. Cihan Bey de beni muayene etti. İlk kez erkek dr beni muayene ediyordu çok utanmıştım. Cihan bey çok iyi bir cerrah, hem mesleki anlamda çok iyi bir dr., hem de bir ağabey gibi sizi hemen korumaya alıyor, korumaya aldığını size hissettiriyor ve bu korumada olmak hoşunuza gidiyor. Buradan yaptığı her şey için tekrar teşekkürlerimi sunuyorum..:) O gün Cihan beyin ultrason aletinden hiçbir farkı kalmadı gözümde ultrason ölçümündeki tüm kistleri elle muayene ederek buldu, bu da yetmezmiş gibi mm'lerine kadar söyledi ve sekreteri de kayıt etti, çok şaşırmıştım. Giyindim ve Cihan beyin karşısına oturdum. Laktasyonda olduğum için kötü bir şey çıkma ihtimalinin düşük olduğunu, genç olduğum çin de atlamamamızı ve yine de tedbiri elden bırakmamamız gerektiğini belirtti o da Müge hanım gibi. Emzirdiğim için mamografi çekmeyeceğini meme MR'ı çektirmem gerektiğini söyledi. "Regl dönemine yakın mısın" dedi. Reglime 3 gün vardı. Regl döneminde kist oluşumları artar ya da var olan kistler büyürmüş ve regl dönemi bitince de küçülürler ya da yok olularmış. MR sonucunu yanıltmamak için regl olduğum günden sonra ki 8. günden sonra MR çektirmem gerektiğini iletti ve ben muayene odasından çıktım.İşler benim istediğim gibi ilerlemiyordu. Her gittiğim yerden bir başka şey için randevu almak zorunda kalıyordum. Bu durum da canımı sıkmaya başlamıştı. Hastaneden ayrıldık ve o gün kızımla vakit geçirerek kafamı dağıttım. Regl olduğum gün, 8. günü hesaplayıp hastaneden MR için randevu aldım.

MR çektirmeye gittim, oradan sonra işe gideceğim için süt pompamla birlikte gitmiştim o gün MR çektirmeye :) iyi k de süt pompamla birlikte gitmişim. MR'ı ilaç vererek çekiyorlarmış ve ilacı aldıktan sonraki 24 saat boyunca sütümü oğluma veremeyeceğimi bildirdiler. Ben de hemen sütümü sağdım. MR çektireceğim yere girdim. Üst kısmımda hiç bir şey kalmaması gerektiğini (yüzük, küpe kolye vb) ve verdikleri önlüğü giyinmemi istediler. Giyindim. MR aletini hiç bu kadar yakından görmemiştim ve birkaç dakika sonra içine girecektim. Korkmaya başlamıştım ama bunu da çektireyim bitecek nasıl olsa dedim ve kendimi yatıştırmayı başardım. Üst kısmım çıplaktı, yine çok utanıyorum. MR cihazının ray kısmına da göğüslerimin gireceği bir aparat yerleştirdiler. Damar yolumu açtılar ve benden yüz üstü yatmamı istediler. Ben yattıktan sonra göğüslerimi boşluklara oturttular. Kollarımı başımın üzerinde bağlamamı istediler, ilacı bağladılar ve MR çekilirken kıpırdamamam gerektiğini belirterek odadan ayrıldılar.İçerisi çok soğuktu, üşüyor ve korkuyordum. MR çekiminin 40 dakika süreceğini dışarıdan mikrofona konuşarak bildirdiler ve çekim başladı. ben de bildiğim bütün dualarımı sıralarını karıştırarak defalarca okudum. o kadar heyecanlıydım ki bir duayı bitiremedim. Defalarca baştan başlıyor ama sonunu bir türlü getiremiyordum. gözlerimi kapattım birkaç duayı bir kerede okumayı başardım ama sonrakilerini bir türlü sonu gelmedi. MR cihazı çok gürültülü çalışan bir cihaz ve çok çeşitte ses çıkarıyor. insanı korkutuyor. Ellerim uyuşmaya başladı. gözlerimi açmaya cesaret edemiyordum zaman geçmiyordu sanki. bir süre sonra yine mikrofonla bana ilacı vermeye başlayacaklarını ve çekimin ilk 20 dakikasının bittiğini söylediler. ben çekimin tamamının bittiğini zannediyordum ama daha yarısı bitmişti. Beklemeye devam ettim. Ellerimi ve hatta kollarımı hissetmiyordum artık. Bir şekilde 40 dakikayı bitirdim. toparlandım odadan çıkıp giyinme odasına geçtim ve giyindim tam ayakkabılarımı bağlıyorken hemşire geldi. Cihan beyin koltuk altımdan da çekim yapmaları için not düştüğünü ama onlar istekte sadece meme MR'ı yazdığı için meme MR' çektiklerini, tekrar soyunmamı ve MR çektirmem gerektiğini söyledi. Çok canım sıkılmıştı. Tam bitti diye düşünürken her şey yeniden başlamıştı. Tekrar MR cihazının rayına yatım ve bu seferki çekim 20-25 dakika sürdü. ama o dakikalar inanın bana hiç geçmeyecek ve hiç bitmeyecek gibi gelmişti. MR çektirmem bitmişti sonunda sonuçlar 3-4 gün içerisinde çıkacaktı. Yine bekleyecektim. Yine günler geçmeyecekti.

...............................

6 yorum:

 1. geçmiş olsun üzülme annesin morelini yüksek tut.erkek doktorlar inan kadınlardan fazla güven veriyor ve daha iyi yapıyorlar işlerini.hele bu işte kıdemlilerse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, moralim yüksekti ama başımdan talihszilikle halaaaa eksik olmuyor. bu aralar yine diplerdeyim.. :(

   Sil
 2. en önemlisi moral...kendini mutlu edecek her ne var ise onu yap canım...çok geçmiş olsun

  YanıtlaSil
 3. Ben deniz rahatsızlığımdan ötürü arada mr a girerim alıştım artık. Allah beterinden korusun ve mübarek günler hürmetine şifalar versin inşallah. Kardeşim miyomlar yüzünden ameliyat oldu, önce korktuk ama o rahatladı, kontrolleri hala sürüyor, üzerinden 9 sene geçti, her şey yolunda. :)

  YanıtlaSil
 4. canım çok geçmiş olsun seni o kadar iyi anlıyorum ki seninle aynı durumdayım biz anayız çocuklarımız için daha sağlam olmalıyız. seni yasemin sayesinde tanıdım bende yeni yeni gurimi yapmaya başladım

  YanıtlaSil